Rak wątroby często jest nazywany cichym zabójcą, ponieważ przeważnie rozwija się bezobjawowo aż do późnych stadiów choroby. Istnieją jednak pewne subtelne sygnały wysyłane przez organizm, które mogą wskazywać na obecność nowotworu. Dowiedz się, jak rozpoznać raka wątroby i dlaczego jego wczesne wykrycie może uratować życie.
Złośliwy rak wątroby – rodzaje
Nowotwór wątroby dzieli się na dwie kategorie. Pierwszą jest pierwotny rak wątroby, który powstaje z hepatocytów, czyli komórek stanowiących główny budulec miąższu wątroby. W tym obszarze najczęściej diagnozowany jest rak wątrobowokomórkowy (HCC – hepatocellular carcinoma, który stanowi aż 85% wszystkich złośliwych nowotworów wątroby).
Drugą kategorią są zmiany wtórne, które powstają w wyniku przerzutu choroby nowotworowej z innych narządów takich jak jelito grube, żołądek, płuca czy piersi. Wątroba jest organem mocno ukrwionym, z tego względu jest miejscem szczególnie predysponowanym do powstania przerzutów.
Możliwe początkowe objawy raka wątroby
Wątroba nie jest unerwiona czuciowo, zatem nie wywołuje bólu, przez co pacjent nie zdaje sobie sprawy z rozwijających się schorzeń, w tym przypadku również raka. Nowotwór wątroby może przez długi okres nie dawać żadnych objawów, a czasami nawet badania nie sygnalizują niczego niepokojącego.
Zazwyczaj pierwsze sygnały to nieustające uczucie zmęczenia oraz stopniowe pogorszenie ogólnego stanu zdrowia. Osoba chora doświadcza bólów brzucha, szczególnie w okolicy prawej strony pod żebrem. Do tego mogą pojawić się kłopoty z trawieniem, nudności, wymioty, utrata apetytu oraz obrzydzenie do jedzenia, szczególnie tłustych potraw. Zaawansowane stadium choroby daje dużo bardziej charakterystyczne i cięższe objawy. Jeśli chcesz poznać symptomy rozwiniętej postaci raka wątroby, zapoznaj się z artykułem na stronie Mito-Med.pl.
Diagnostyka raka wątroby
Diagnostyka raka wątroby opiera się przede wszystkim na analizie wyników badań obrazowych, takich jak ultrasonografia (USG), tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny (MR), a także wynikach badań krwi. Wykonanie tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego pozwala na ostateczne potwierdzenie obecności raka.
Natomiast badania krwi służą do wykrycia podwyższonego poziomu alfa-fetoproteiny (AFP) – białka stanowiącego marker nowotworowy, będącego wskaźnikiem toczącego się procesu nowotworowego.
Do postawienia diagnozy czasami niezbędna jest również biopsja wątroby. Ta procedura pozwala na uzyskanie próbki komórek wątroby poprzez jej nakłucie i umożliwia zbadanie tkanek pod kątem obecności nowotworu.
Profilaktyka raka wątroby
Profilaktyka ma ogromne znaczenie, niezależnie od rodzaju choroby. Chociaż nie da się całkowicie wyeliminować ryzyka wystąpienia raka wątroby, istnieją sposoby, dzięki którym możemy zminimalizować to ryzyko. Są to między innymi:
- szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby,
- ograniczenie spożycia alkoholu,
- unikanie kontaktu z potencjalnie zakażoną krwią,
- korzystanie z jednorazowych igieł oraz sterylnych kosmetyków,
- używanie prezerwatyw podczas stosunku.
W przypadku rozpoznania raka wątroby istnieje kilka opcji leczenia. Podstawowym rozwiązaniem jest operacja – częściowa resekcja lub przeszczep organu. Druga opcja zwiększa znacząco szanse pacjenta na przedłużenie życia. Niestety tylko 30% pacjentów z postawioną diagnozą kwalifikuje się do leczenia chirurgicznego. W pozostałych przypadkach terapia odbywa się z pomocą: chemioterapii i radioterapii, a także z wykorzystaniem termicznej ablacji i krioablacji.