Przydarzyła Ci się kontuzja i nie wiesz, co robić? Podpowiemy Ci krok po kroku, jak postępować, by jak najszybciej wrócić do formy.
Jak postępować z urazem?
Po urazie konieczne jest wykonanie podstawowej diagnostyki tak, by ocenić jego zakres. Konieczne jest określenie, czy w przebiegu urazu doszło do złamania — co będzie wymagało zastosowania unieruchomienia, zerwania mięśni, ścięgien — wiążącego się z koniecznością przeprowadzenia zabiegu operacyjnego, czy tylko naderwania i obicia struktur, gdzie interwencje może podejmować samodzielnie poradnia fizjoterapeutyczna.
Po urazie należy przerwać dotychczasową aktywność i w miarę możliwości odciążyć kończynę, by nie pogłębiać uszkodzeń.
Jakie zabiegi wykonać po urazie?
Zależnie od charakteru urazu dobrać należy odpowiednie zabiegi. W przypadku złamania można stosować pole magnetyczne, którego działanie usprawni i przyśpieszy zrost kostny. Gojenie naderwanych ścięgien mięśniowych i więzadeł świetnie usprawni zabieg lasera i/lub ultradźwięków. Tego rodzaju zabiegi wpływają na zmniejszenie stanu zapalnego w okolicy urazu. Jeśli kontuzji towarzyszy obrzęk można zdecydować się na manualny lub mechaniczny drenaż limfatyczny, by usprawnić jego ewakuację.
Działanie zabiegów będzie najlepsze gdy zostaną uzupełnione o indywidualną terapię fizjoterapeutyczną.
Jakie ćwiczenia wykonywać po urazie?
Po urazie należy wykonywać ćwiczenia, które zaleci fizjoterapeuta. Uniwersalnymi ćwiczeniami, które można wykonywać prawie po każdej kontuzji, są ćwiczenia oddechowe i przeciwzakrzepowe. Oba rodzaje ćwiczeń usprawniają krążenie. W ćw. oddechowych głównie należy zwrócić uwagę na oddech przeponowy — dolno-żebrowy. Ćwiczenia przeciwzakrzepowe, polegające na krążeniach dystalnych części kończyn i napinaniu ich mięśni, wykonuje się kończynami, które nie uległy uszkodzeniu podczas urazu.