Oferta

Cukrzyca a choroby serca

03-04-22 - Autor artykułu - @admin

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą, która wynika z zaburzonego wydzielania lub działania insuliny, odpowiedzialnej za regulowanie poziomu cukru we krwi. Jest to hormon, produkowany przez trzustkę, a powstała w wyniku jego nieprawidłowego funkcjonowania cukrzyca zaliczana jest do chorób metabolicznych. Podstawowym badaniem, wykonywanym przy podejrzeniu hipoglikemii bądź hiperglikemii jest pomiar cukru we krwi. Badanie rozpoznające cukrzycę odbywa się kolejno w dwóch etapach:

 1. badanie na czczo poziomu glukozy we krwi (dwukrotne pobranie krwi z żyły pacjenta),
 2. przeprowadzenie testu doustnego obciążenia glukozą (należy wypić odpowiednią porcję płynnej glukozy).

Leczenie cukrzycy polega na kontrolowaniu poziomu cukru we krwi pacjenta oraz, w nieco trudniejszych przypadkach na regularnym przyjmowaniu insuliny, której ubytki stwierdzono podczas badań. W ten sposób, dzięki regularnie przyjmowanej insulinie, możemy uzyskać kontrolę nad poziomem glikemii i zapobiec pogłębianiu się cukrzycy w organizmie.

Jak działa insulina i na czym polega jej dawkowanie?

Insulina to jeden z najważniejszych hormonów regulujących metabolizm węglowodanów, tłuszczów oraz białek w organizmie człowieka. Wytwarzana jest po spożyciu posiłku, a jej działanie polega na zwiększeniu transportu glukozy do wnętrza komórek, w wyniku czego obniżony zostaje ogólny poziom glukozy we krwi. Jej wydzielanie odbywa się w dwóch fazach:

 1. faza I - to tzw. wczesna faza, w której nagły wzrost insuliny występuje po około 2 minutach od wzrostu glukozy,
 2. faza II - to faza w której glukoza wydzielana jest powoli, a jej poziom utrzymuje się na stałej wartości i trwa przez cały okres podwyższenia glukozy.

Dawkowana jest wedle ścisłych zaleceń lekarza, który dobiera indywidualnie pod każdego pacjenta ilość i częstotliwość jej przyjmowania. Przyjmuje się ją w postaci zastrzyków podskórnych, przy wykorzystaniu tradycyjnej strzykawki, pióra insulinowego, bądź pompy insulinowej.

Cukrzyca typu 1 - charakterystyczne objawy i leczenie

Ten rodzaj cukrzycy ma swój początek już we wczesnym dzieciństwie, bądź w okresie dojrzewania płciowego. Pojawia się w chwili, gdy niedobór insuliny jest tak duży, że komórki traktują zalegające w organizmie tłuszcze jako energię. Dochodzi wówczas do rozwoju kwasicy ketonowej, czego następstwem może być nawet śpiączka. Najważniejszymi objawami, zwiastującymi ten typ cukrzycy są:

 1. wzmożony głód i pragnienie,
 2. nagła utrata masy ciała,
 3. częste oddawanie moczu, niekiedy nawet moczenie nocne,
 4. osłabienie i szybkie męczenie się organizmu,

Należy mieć na uwadze, że tego typu cukrzycy nie można zapobiec, a gdy zostanie zdiagnozowana, trzeba nauczyć się z nią żyć. Jedynym sposobem na jej leczenie jest przyjmowanie insuliny i zdrowa rygorystyczna dieta oraz dużo ruchu i aktywności fizycznej.

Cukrzyca typu 2 - charakterystyczne objawy i leczenie

Jest to cukrzyca, dotykająca szczególnie osoby po 35 roku życia, a jej objawy narastają powoli, wręcz niezauważalnie. Ten typ cukrzycy szczególnie zagraża sercu, powodując wiele zagrożeń i powikłań, ściśle z nim związanym. Długotrwałą obecność wysokiego cukru we krwi skutkuje m.in. zawałom i niewydolnościom serca, przyśpieszone bicie serca, kołatanie i ból w klatce piersiowej, oraz mrowienie i drętwienie dłoni i stóp. Najistotniejsze objawy to:

 1. powolne gojenie się ran i zadrapań,
 2. nawracające infekcje skóry,
 3. pogorszenie wzroku,
 4. obrzęki i opuchlizna.

Tą cukrzycę leczy się doustnymi lekami (metformina, liraglutyd), odpowiedzialnymi za obniżenie poziomu cukru we krwi i poprawę wrażliwości tkanek na insulinę. Ważne jest utrzymanie prawidłowej masy ciała i zdrowy tryb życia, a jeśli to nie przynosi efektów, należy wdrożyć ostateczną formę pomocy - leczenie insuliną.

Na choroby serca ogromny wpływ ma cukrzyca typu 2go. To ona powoduje szereg niepożądanych chorób i powikłań, które utrudniają prawidłowe funkcjonowanie tegoż organu. Jest ona wynikiem znacznej otyłości, bądź też nadwagi, która dotyczy coraz większej części społeczeństwa, dlatego tak istotną rzeczą w jej leczeniu jest odpowiedni i równomierny spadek masy ciała, który osiągnąć należy pod ścisłą kontrolą lekarza.